Istanbul 

Historické centrum města Istanbul a většinu známých památek najdete v části evropské, která je většinou turisty vyhledávanější. Neznamená to ale, že druhá část nestojí za návštěvu, i zde si turista přijde na své a zejména je tu mnoho příležitostí, kam složit hlavu na noc.

Historie města sahá až do dob dávné antiky. Postupně se stalo centrem říše Východořímské, Byzantské a Osmanské, až do vzniku první republiky, kdy bylo hlavní město takticky přesunuto do Ankary. Každá z dob ve městě zanechala své stopy a opravdu je z čeho vybírat. Památky jako Haghia Sophia, Modrá mešita, Velký bazar, palác Topkapi, palác Dolmabahce nebo mešita Sulejmana Nádherného by bylo hřích nenavštívit.

HAGHIA SOPHIA - Asi nejznámější istanbulská památka z dob Byzantské říše sloužila jako kostel od roku 527 až do dob první republiky, kdy ji v roce 1935 prezident Atatürk prohlásil za muzeum. Naproti budově je dodnes ke shlédnutí také hamam neboli turecká lázeň, jejíž původní účel byl vyměněn za prodejnu koberců Ministerstva kultury. Haghia Sophia je také někdy nazývána „Chrámem boží moudrosti“.

MODRÁ MEŠITA - Hned naproti můžete obdivovat kouzlo druhé nejznámější památky – Modré mešity. Jde o jednu z největších a nejobdivuhodnějších mešit v Evropě, se 6 minarety, 260 okny a vnitřním obložením z desítek tisíců modrých dlaždic, které daly stavbě jméno. Tento skvost byl postaven v roce 1617 na přání sultána Ahmeta I. a jde o vrchol osmanské architektury. Pro lepší pohled na mešitu je doporučeno použít trasu přes střed Hippodromu.

Zajímavost: Obecně platí, že klasická mešita má jen jeden či dva minarety. Šest minaretů směla mít pouze mešita v Mekce. Dle pověsti musel proto sultán nechat postavit v Mekce sedmý minaret.

VELKÝ BAZAR - Velký bazar neboli Kapali Carsi je rájem pro všechny milovníky nákupního ruchu. Pod jednou střechou tu najdete téměř 4000 obchůdků, jeden vedle druhého, v dlouhých chodbách za sebou. Dříve se chodby nazývaly jmény podle druhu prodávaného zboží, dnes se jimi ale neřiďte, pokud nechcete zabloudit. Hlavními prodejci jsou tu zlatníci, ale je tu možné nakoupit i nepřeberné množství jiného zboží

PALÁC TOPKAPI - Tento palác sloužil až do 19.století jako rezidence sultánů a jeho neodmyslitelnou součástí byl harém, který je možné navštívit dodnes. Pokud to bude i vaším úmyslem, je třeba zakoupit si vstupenku již ráno, jejich počet je omezen.

PALÁC DOLMABAHCE - Tento palác ležící na břehu Bosporu je přehlídkou přepychu a bohatství Osmanské říše a i on sloužil jako sídlo sultánů. Pokud toužíte z ruchu města vklouznout rovnou do pohádky Tisíce a jedné noci, nevynechejte návštěvu jeho interiéru. Palác tvoří celý komplex budov, opět vč. harému.

SULEJMANOVA MEŠITA - Tato stavba, dominující nad městem, byla postavena za vlády Sulejmana Nádherného, který v době Osmanské říše udělal ze země světovou velmoc. Ačkoli jsou paláce plné přepychu, koberců, žulových sloupů, lustrů s bronzovými svícny a mnohého dalšího, sultánovi se nakonec zdály příliš malé a proto nechal vystavět palác Topkapi.

PROJÍŽĎKA PO BOSPORU - Z přístavu Emimonu  je možné vyplout na projížďku po moři, kterou organizuje jak město, tak i soukromníci, kteří ale mají trochu vyšší ceny, ačkoli trasy jsou stejné.  

TURECKÁ LÁZEŇ V ISTANBULU - Hamam, neboli turecká lázeň je natolik typickou záležitostí pro tuto zemi, že ji prostě musíte navštívit. Jen počítejte s tím, že lázně jsou pro muže a ženy oddělené.

Zpět