Ekvádor 

Vhodná doba k návštěvě:

celoročně: Pobřeží je ovlivňováno studeným Humboldtovým proudem přicházejícím z jižního Pacifiku, ale během prosince převažuje ze severu proudící proud El Niňo. Ten přináší pobřežní období dešťů. Severní pobřeží je vlhké od ledna do června a suché ve zbytku roku. Jižní pobřeží má oproti severnímu vlhké období kratší. Od května do prosince je zde období i výrazně sušší než na severu. Účinek El Niňa ještě není plně pochopen, v minulých letech způsobil během vlhkého období zničující záplavy v nížinných polohách na pobřeží.

Vnitrozemní podnebí je úplně odlišné. Deštivé v oblasti Oriente, ačkoli ne všechny oblasti jsou vlhké stejně. Počasí v horách je jiné na východě a na západě. Hory na východě, např. Antisana, El Altar a Sangay a v menší míře Cayambe a Tungurahua jsou ovlivňovány počasím z Amazonských nížin. Vlhké měsíce jsou tu od června do srpna. Prosinec a leden jsou díky příznivému počasí měsíce s nevětším počtem úspěšných výstupů na El Altar. Ekvádorští horolezci si oblíbili únor pro výstupy na Antisanu a období mezi říjnem a lednem pro výstupy na Cayambe.

U kopců na západě je situace obrácená. Suché období je zde od konce června do začátku října. Krátká doba sucha je i v prosinci a začátkem ledna. Vlhké období je mezi únorem a květnem, kdy duben je z těchto měsíců nejvlhčí.

Po většinu roku je nad Ekvádorem šedivá obloha. Obecně lze tvrdit, že dobou s největším slunečním svitem jsou rána, poté se postupně zatáhne. Paradoxně místem s nejkrásnějším počasím je obvykle hlavní město Quito. Ze zkušenosti můžu říci, že se zvyšující se výškou se zvyšuje pravděpodobnost jasného dne se sluníčkem.

 
Teploty v oblasti:
Teplota je na pevnině závislá na výšce. Od hladiny moře po 900 m n. m. je horko s průměrnou teplotou 26 - 28 °C. Teplá oblast je od 900 m n. m. do 2000 m n. m. z průměrnými teplotami 20 - 26 °C. V místech s výškou 2000 - 3000 m n. m. je celkem chladno s průměrem 12 - 20 °C (zde můžeme najít teplé dny a mrazivé noci). Nad 3000 m n. m. je páramo s teplotami 0 - 12 °C, v nejvyšších partiích nad sněžnou čarou (4500 m) jsou pak nízké teploty pod bodem mrazu, a pouze za slunečného počasí se teploty přehoupnou nad 0 °C.

Vízum:
Ano. Ekvádor vyžaduje cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců. Při vstupu do země se vyplňuje statistický lístek, který je nutno při odjezdu odevzdat.
 
Možnosti získání víza (na hranicích, letištích, potřebné náležitosti):
Turistická víza jsou udělována automaticky při vstupu do země, až do 90ti dnů pobytu.
 
Cena víza:
0Kč
 
Vstupní a výstupní poplatky:
 I když prodejce letenky bude vždy tvrdit, že to není potřeba, je nutno při opouštění Ekvádoru na letišti zaplatit poplatek 25 USD.

Měna a kurz:

Od roku 2000 používá Ekvádor jako svou měnu americký dolar, který nahradil starou devalvovanou ekvádorskou měnu sucre (25 000 sucre stálo 1 USD). Mince platí jak americké, tak nově ražené ekvádorské dolary.

Protože je v současnosti oficiální ekvádorskou měnou dolar, je pro cestování po zemi tím nejvhodnějším platidlem. V bankách vyměníte za dolary i columbijské pesos a peruánské nuevo soles. Pro výměnu peněz jsou nejvýhodnější města Quito, Guayaquil a Cuenca. To platí i pro výměnu peněz za cestovní šeky, v menších městech by to mohl být problém. Výměna cestovních šeků a hotovosti je za shodné ceny, cestování se šeky je však bezpečnější než s hotovostí.

 
Dostupnost bankomatů:

Ekvádorské bankomaty jsou kompatibilní s většinou mezinárodních platebních karet. Pro výběr z karet Visa hledejte pobočky bank Banco de Guayaquil a Filanbanco, které mají bankomaty přístupné 24 hodin denně. Majitel MasterCard pohřetbuje banky Banco del Pacífico a Banco Popular. A nejsou to pouze jmenované, loga nejznámějších karet uvidíte na dveřích i jiných méně známých bank. Každý průměrně inteligentní člověk jejich obsluhu zvládne. Karty Visa jsou rozšířenější, ale třeba na Galapágách pořídíte pouze s MasterCard.

 
Orientační ceny:

Jídlo je levné, na ulici běžně pod 1 USD, v restauraci velké menu včetně pití 1,5 - 2,5 USD. Levné je tu i ovoce. V supermarketech ve větších městech seženete stejný sortiment jako u nás a za stejné ceny. Ubytování v hostalech je levné, nejčastěji jsme bydleli za 2 - 3 USD za osobu (obvyklá cena se pohybuje v intervalu 2,50 - 6 USD). Na týden stačí cca 2000Kč i s drahými výlety do pralesa.

Ačkoli jsem často bydlel v nejlevnějších hotelech ve městě, nikdy jsem se nesetkal s žádnými problémy (špína, brouci, neteče voda, nelze zamknou dveře apod.). Každému však doporučuji, aby si nechal pokoj nejdříve ukázat (a to i koupenu), než za něj zaplatí. Ne každému samozřejmě takové jednoduché ubytování, obvykle s místními, vyhovuje. Již za 6 - 8 USD máte pohodlné bydlení.


Co určitě vyzkoušet (jídla, pití, události..):

Ekvádor je proslavený svým výborným ovocem, rybí kuchyní a nespočetným množstvím druhů andských brambor. Můžete vyzkoušet např. guy - tradiční jídlo, jehož kořeny sahají do dob Inků. Chutná jako něco mezi králíkem a kuřetem. Hlavní chod - rýže, brambory a maso jsou doplňovány ekvádorskou specialitou aji - horká omáčka. Každá restaurace má většinou svůj vlastní recept. Specialitou jsou pro Ekvádor také polévky: lorco - je vyrobená z avokáda, brambor a sýra, chupe de pescado - je ze zeleniny a ryb, yaguarlocro, vyrobenou z brambor a krve, caldo de pata - což je masový vývar s kousky kravských kopyt. Místní tuto polévku milují a zejména muži věří, že jim navrátí jejich sílu. Mezi další pokrmy, které můžete běžně najít v restauracích, patří - seco de pollo - dušené kuře s rýží a plátky avokáda, arroz con pollo - rýže smíchaná s kuřecím masem, pollo a la brasa - pečené kuře podávané s hranolky, lomo salteado - vepřový steak s cibulí a bramborem, seco de chiwo - dušené kozí maso s rýží, churrasco - výživný pokrm z pečeného vepřového,vajec, zeleniny, rajčat, brambor a avokáda, parrilladas - směs vepřového, hovězího a kuřecího grilovaného masa. Ekvádor je přímořský stát a velmi populární jsou po celé zemi pokrmy z ryb a možských plodů. Zejména v Quitu a ve velkých městech najdete nespočet restaurací s mezinárodní kuchyní. Tradičním nápojem vyráběným ve všech andských zemích je chicha. Vyrábí se kvašením kukuřice, rýže nebo juky.

 
Co určitě nezkoušet aneb na co si dát pozor:

Ačkoli již není Ekvádor bezpečný jako před dvaceti lety je výrazně bezpečnější než třeba Kolumbie, se kterou bývá často, co se týče bezpečnosti, srovnáván. Současná velice tíživá ekonomická situace země a rozvíjející se turistický ruch míru nebezpečnosti ještě zvyšují. Ta je ale ostatně srovnatelná s většinou zemí latinské Ameriky.


Zloději Ozbrojená přepadení jsou stále možná v některých částech Quita, v Guayaquilu a v některých pobřežních oblastech země. Častější jsou však kapesní krádeže na autobusových zastávkách a v městských autobusech. Velice rizikové jsou přeplněné ulice a tržiště ve městech, kde si ani nevšimnete, že vám někdo vybírá batoh nebo kapsy. Velice rizikovým místem jsou jízdy trolejbusem ve špičce v hlavním městě. Především tady pracují kapsáři ve skupinách.

Velice rizikovými jsou noční jízdy na dlouhé vzdálenosti, především do Guayaquilu.

Z jistého pohledu jsou nebezpečné i dlouhé výlety do odlehlých oblastí a výstupy na kopce. Zatímco noční autobusy jsou rizikem především pro místní, tady jde o krk především bledým tvářím. Mnoho dolárků chtivých lupičů láká příležitost oškubat plně vybaveného turistu nebo horolezce v opuštěné krajině, kde se pomoci nedovolá. Pokud chcete přijít o všechno, tady je pár tipů: výlet na sopku Pichincha nad Quito, výstup pěšky na La Virgen de Quito z centra města, výstupy na Illinizu a Tungurahuu a třeba cesta k jezeru Mojanda u Otavala. Myslím, že právě přepadení a zabití bylo důvodem zmizení české dívky na Illinize před třemi lety. Nebezpečí může skýtat i pobyt v odlehlých horských chatách, na Cotopaxi a na Chimborazu jsou chaty s „ochrankou". Jedinou ochranou může být pohybovat se na odlehlých místech ve větších skupinách.

Ekvádor je z hlediska malárie riziková země, včetně měst.

 
Doprava:

Doprava po Ekvádoru je nejjednodušší ze všech zemí Jižní Americe. Dostanete se tu odevšad kamkoli a kdykoli. Mezi městy se navíc dostanete vždy rychle. Pro cestování není Ekvádor nijak velkou zemí, přejetím autobusem z Tulcánu na severu, kolumbijská hranice, k peruánské na jihu nezabere ani 20 hodin.

 


Letadlem

Vnitrostátní lety ekvádorské letecké společnosti Tame jsou velice využívané i místními a za přijatelný peníz (20 - 60 USD) se dostanete rychle kamkoli v Ekvádoru.

 

Autobusem

Cestování autobusem je naprosto bezproblémové. Z každého města v zemi se dostanete kamkoli a v krátkých intervalech - v tomto ohledu jsou na tom lépe než v Čechách. Autobusová doprava po Ekvádoru je relativně levná, všeobecně lze říci, co hodina na cestě autobusem to 1 USD. Orientační ceny za dopravu uvádím v závěru kapitol u každého města. Je mou povinností vyvrátit některé bludy, které jsou prezentovány v zahraničních průvodcích (a v jednom případě na českém internetu). Pro delší cesty nejsou potřeba žádné rezervace, jednoduše přijdete a jedete! Někde také nedoporučují autobusy vůbec jezdit, prý vás čeká oloupení nebo krádež. To se v krajním případě samozřejmě stát může, ale není to důvod k vyhýbání se autobusům.


Vlakem

Cestování vlakem je výrazně dražší a nespolehlivé. Železniční doprava po Ekvádoru má často charakter atrakce pro turisty, proto jezdí pouze na několika tratích a obvykle nepravidelně. Jistou vinu na zubožené železnici má klimatický jev El Niňo, v letech 1983-84 byla prudkými dešti výrazně poničena. Vyhlášeným turistickým lákadlem je trať do Alausí - El Nariz del Diablo. Ceny za vlak jsou přibližně čtyřikrát dražší než autobusem a přeprava je pomalejší. Často se zde také setkáte s tím, že místní budou cestovat nesrovnatelně levněji.


Taxi

Cestovat po Ekvádoru pouze taxíkem samozřejmě není vhodné, nárazově je však celkem levné. Především ve městě vám ušetří spoustu času a nijak neprovětrá peněženku. Za jízdu téměř přes celé Quito, od úrovně letiště k nádraží Terminal Terrestre, zaplatíte necelé 4 - 5 USD.


Autostop

Jelikož se při cestě do národních parků dostanete až na okraj civilizace, budou projíždějící auta tou jedinou nadějí. Ekvádorci na stopování staví velmi ochotně, a není pravda, že za to chtějí platit. Proto zapomeňte na rady typu, nejdříve se zeptejte za kolik a teprve poté nastupte. Z vlastní zkušenosti můžu tvrdit, že bych jel v mnoha případech zadarmo, kdybych se neptal za kolik. Postupem času jsem se podle tohoto zjištění zařídil a většinou nic neplatil.

 
Dostupnost internetu:

Velmi levné a rozšířené jsou tu internetové kavárny, od 0,6 USD/hod. výše.

Ačkoli na internetové připojení narazíte téměř v každém městě, které má elektriku, nejméně za hodinu na internetu zaplatíte právě v hlavním městě. Ceny se tam pohybují nejčastěji v intervalu 0,5 - 1 USD za hodinu, což je výrazně méně než v Praze, kde za replicas panerai hodinu platíte 80 korun. Proč to v pro nás rozvojové zemi jde lacino a u nás draho?
Dalším městem s levným připojením je Baňos. Všeobecně lze říci, čím navštěvovanější město, tím levnější internet. Někde je sice dražší, ale všude budete platit méně než v ČR

Poštovní balík jde cca 2 týdny, poštovní dodávka není příliš spolehlivá (balíky se často ztratí).

 
Ostatní:

časový posun proti České republice je - 6h

Elektřina: 110 V, 60 Hz střídavého proudu, americký typ zásuvek, je třeba redukce.


Důležitá tel.čísla:

Mezinárodní předvolba: 00593, mobilní: 005939, 005938

Důležitá telefonní čísla: Červený kříž /ambulance/ 131, krev /24 hodin/ 582480, 582481, hasiči 102, policie 101

 
Adresa konzulátu:
Honorární konzulát ČR, CONSULADO HONORARIO DE LA REPÚBLICA CHECA, Av. Tercera 520 y Calle Cuarta, Los Ceibos Guayaquil
 

Zpět