Malajsie 

Vhodná doba k návštěvě:
celoročně: V Malajsii panuje tropické počasí, po dobu celého roku je vlhko a vedro.
 
Teploty v oblasti:
Teploty zřídkakdy klesnou pod 20°C dokonce i v noci. Během dne se šplhají ke 30 °C.
Replica Watches
Vízum:
Bezvízový styk pro pobyt do 90dnů. Občan ČR potřebuje ke vstupu pouze pas platný minimálně 6 měsíců.
 
Vstupní a výstupní poplatky:
Imigrační úředník udělí do cestovního pasu vstupní razítko, opravňující cestovatele k pobytu v Malajsii po dobu 3 měsíců. Je třeba překontrolovat povolenou dobu pobytu ihned po obdržení razítka, neboť úředník někdy z neznalosti udělí oprávnění na dobu kratší. Při vstupu do Malajsie cestovatel prokazuje na předtištěném formuláři finanční způsobilost. Jinak asi bez poplatku.

Měna a kurz:

Měnou je 1 malajský ringgit (MYR) = 100 senů, 1 USD = 3,58 MYR, 1 MYR = cca 5,205 Kč

Především mimo velká města se doporučuje mít u sebe dostatek drobných, protože málokdy vám zde rozmění bankovku vyšší než RM10. Bez problémů zde na místní měnu vyměníte US dolary. Banky si za zahraniční transakce účtují kolem US$2-3. Směnárny si neúčtují poplatek, ale jejich ceny se liší. Je vhodné se tedy před jejich návštěvou ujistit, zda znáte současný kurz.
Pro hotovost je výhodnější sazba ve směnárnách než v bance. Služby jsou zde obvykle rychlejší.

 
Dostupnost bankomatů:
Cestovní šeky, platební a kreditní karty jsou všude samozřejmostí. Jestliže vlastníte kreditní kartu s osobním identifikačním číslem PIN, získáte hotovostní slevu u bankomatu (ve velkých městech běžně dostupné).
Největší malajské banky, které mají mnoho poboček – prakticky všude, přijímají jak Visa, tak také MasterCard.
www.zfiwc.com 
Orientační ceny:

Nejlevnější stravování se nabízí v nespočetných pouličních jídelnách a restauracích. Oběd na ulici stojí od 2 MYR výše.

Ubytování je poměrně lehce k sehnání, v levnějších variantách však neposkytuje příliš mnoho komfortu. Dvoulůžák v hostelu kolem 25 MYR.

Smlouvání je běžné na trzích a ve spoustě turistických obchodů.

Alkoholické nápoje jsou běžně k dostání, ale jsou drahé. Třetinka značkového piva se dá sehnat v supermarketu cca za 4 MYR, v restauraci za 6 MYR. Velká láhev (0,75 l) přijde v pouliční restauraci asi na 10 MYR. Skvělé je místní rýžové víno, stojí za ochutnání.


Co určitě vyzkoušet (jídla, pití, události..):

Typickým jídlem je nasi goreng (smažená rýže) a mee goreng (smažené nudle) s nejrůznějším masem či zeleninou. Nedílnou součástí každého stolování je i čerstvé ovoce a dary moře.

Satays - masové kebaby v aromatické arašídové omáčce jsou malajského původu a patří k oblíbenému občerstvení.
Otak-otak – je ryba zabalená v banánových listech a grilovaná.

Ovoce: Rolex Replica Watches

Jackfruit je ovoce, které svým tvarem připomíná nám známý vodní meloun. Roste však na stromech, je žluté a váží až 20 kg. Uvnitř plodu najdete oranžovožluté dílky. Ve stáncích většinou prodávají jednotlivé dílky napíchnuté na špejli, protože představují oblíbenou pochoutku. Toto ovoce je však využívané hlavně v teplé kuchyni. V některých omáčkách nahrazuje maso. Hlavní sezóna je od června do prosince, ale k dostání je po celý rok.
Rambutan znamená v malajštině “trnitý a přesně tak toto vynikající ovoce vypadá. Je pokryté červenými ostny, které jsou ale příjemně měkké. Velikostí připomíná malinkou mandarinku. Uvnitř je pecka obalená chutnou dužinou. Hlavní sezóna je od června do září. Rambutan má velmi zajímavou a zvláštní chuť, výborný je čerstvý i v kompotu.
Durian je ovocem, které prostě musíte ochutnat, i když vaše první reakce asi nebude pozitivní. Většině lidí totiž zachutná až na druhý pokus, pokud jim vůbec zachutná. místní ho ovšem pokládají za skutečnou pochoutku. Velká žlutozelená koule s ostrými bodlinami trochu připomíná obří kaštan. Uvnitř jsou v jakýchsi komůrkách velké pecky obalené mazlavou světlou dužinou. Pouliční prodavači dokážou plod geniálně rozkrájet a nabízejí tak pouze plátky připomínající dílky melounu bez slupky. Dají vám ho do kousku papíru a můžete si pochutnávat, chuť je smetanová s příchutí cibule. To hlavní jsme však ještě neřekli – durian se proslavil svým příšerným zápachem, který je skutečně nepřehlédnutelný. Lidé, kteří jej jedí poprvé, si většinou zacpávají nos. Během sezóny, kdy dozrává, najdete v malajských hotelech nápisy, které zakazují, abyste si toto ovoce přinesli s sebou dovnitř, a je s ním zakázáno vstupovat i do veřejných prostor a dopravních prostředků. Sezóna je od června do srpna a od listopadu do února. Pozor však na účinky tohoto ovoce – jedná se prý totiž o afrodiziakum!
Mangosteen bývá označován za nejkrásnější tropické ovoce především díky tmavě rudé slupce. Velikostí připomíná pomeranč. Uvnitř také najdete dílky, ale mají bílou barvu a silně připomínají svým vzhledem česnek. Nenechte se ale odratit, je to skutečně ovoce s vynikající sladkokyselou chutí připomínající hroznové víno.
Papaya má svůj původ ve Střední Americe, ale rozšířila se také do jihovýchodní Asie, kde se jí velmi daří. Papaya je dlouhá cca 30 cm, má světle oranžovou dužinu. Zatímco vzhledem připomíná dýni, chuť je spíše melounová, ale mnohem výraznější. Papaya je k dostání po celý rok. Skvělá je nakrájená na kousky a pokapaná citronovou šťávou.
Starfruit, který vděčí za jméno svému nezaměnitelnému hvězdicovitému tvaru, má průsvitnou zelenožlutou barvou. Toto ovoce je velmi křehké a šťavnaté. Má příjemnou nakyslou osvěžující chuť. Zakoupit si jej v Malajsii můžete po celý rok.
Custard Apple pokrývá bradavičnatá, zelená slupka a svým vzhledem připomíná mango. Stejně jako toto ovoce musí být hodně vyzrálé. Podobnost s mangem však končí při pohledu dovnitř plodu, protože dužina je bílá. Má trochu krémovou konsistenci, ale je velmi osvěžující.

 
Co určitě nezkoušet aneb na co si dát pozor:

Malajsie je tropickou zemí, ze tří čtvrtin pokrytou deštným pralesem, vyskytuje se zde velký počet smrtelně jedovatých hadů. Z tohoto důvodu je třeba zvýšené opatrnosti při pohybu v travnatých terénech.

Životu nebezpečné je onemocnění horečkou dengue, která je rovněž přenášena komáry.

V Malajsii jsou časté krádeže příručních zavazadel nesených volně přes rameno pachateli jedoucími na motocyklu (zejména dámské kabelky).

Malajsijské úřady tvrdě postihují trestné činy spojené s výrobou, pašováním a distribucí narkotik, často jsou ukládány i tresty smrti.

 
Doprava:
V Malajsii je velmi dobrá autobusová síť zajišťující spojení do všech turisticky atraktivních míst. Ceny jízdenek jsou na příznivé úrovni. Autobusy jsou většinou vybaveny klimatizací a pohodlnými sedadly. Vlakové spojení funguje v poloostrovní části Malajsie a lze využít k cestování do Singapuru a Thajska. Železniční síť však není hustá. Doporučujeme cestovatelům dbát zvýšené opatrnosti při cestách nočními autobusy a vlaky, zejména na trase Kuala Lumpur - Johor Bahru - Singapur a zpět. V minulých letech bylo několik českých cestovatelů takto okradeno. Vnitrostátní letecká přeprava je na vysoké úrovni a cenově rovněž dostupná. Stopování není v místě obvyklé, ale lze jej bez problémů použít zejména na kratší vzdálenosti.  
 
Dostupnost internetu:
Služba je dostupná v celé zemi, internetové kavárny najdete na rozmanitých místech, ale dejte si pozor, protože vznikají a zanikají vpodstatě přes noc. Nejlepší způsob je zeptat se přímo na místě, např. v informacích pro turisty. Velké hotely sice svým zákazníkům připojení umožňují v business centrech, ale ceny mohou být přemrštěné.
 
Ostatní:

Časový posun proti České republice je +7 hod.

Napětí v Malajsii je 220-240 V, 50Hz. Používají se zásuvky se třemi do trojúhelníku uspořádanými kolíky obdélníkového tvaru, takže si, pokud si chcete přivézt nějaké přístroje, určitě pořiďte adaptér. Mnoho větších hotelů vám adaptér na požádání poskytne.


Důležitá tel.čísla:

Zdravotnická zařízení jsou v Malajsii na velmi dobré úrovni. Především soukromá zdravotnická zařízení poskytují péči na úrovni odpovídající vysokému standardu v západních zemích. Státní zdravotní péče odpovídá cenově i vybavením spíše standardu rozvojových zemí. Nicméně nabízí péči v poměrně husté síti nemocnic a klinik a výhodou je oproti jiným zemím slušná znalost angličtiny ze strany bolsos imitacion zdravotnického personálu. Ceny se mohou pohybovat od několika set korun do několika desítek tisíc korun v závislosti na lékařském úkonu. Poplatky je nutné uhradit ihned po ošetření. Doporučujeme všem turistům kvalitní zdravotní pojištění u mezinárodních pojišťoven s asistenční službou.

Mezinárodní předvolba: 0060, mobilní 00601

policie 999, ambulance 999, hasiči 994

 
Adresa konzulátu:
Embassy of the Czech Republic, 32 Jalan Mesra off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur, Malaysia; poštovní adresa: P. O. Box 12496, 50780 Kuala Lumpur, Malaysia
Honorární konzulát České republiky v Malajsii, The Puteri Pacific Hotel, Business Centre, The Kotaraya, Johor Bahru, P.O. Box 293, 80730
 

 

 

 

Zpět