Kostarika 

Vhodná doba k návštěvě:
prosinec - polovina dubna - v této době je ale na Kostarice nejvyšší sezóna, hotely jsou plné a ceny vysoké. V období dešťů jsou sice některé cesty neprůjezdné, ale v zemi panuje klidnější atmosféra. Měsíce duben, květen a doba od poloviny října do poloviny prosince vám dají poznat to nejlepší z obou období.
 
Teploty v oblasti:
Průměrné roční teploty se pohybují mezi 32°C na pobřeží a 17°C

Vízum:
Bezvízový styk pro pobyty do 90dní. Ke vstupu je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 následujících měsíců po vstupu do země
 
Vstupní a výstupní poplatky:
Při odletu z Kostariky se na letišti platí letištní poplatek 26,- USD.

Měna a kurz:

Měnou je Kostarický colón, 100CRC = 3,607Kč

Naprostá většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptují běžné kreditní karty (nejrozšířenější VISA nebo Mastercard). Vedle kostarických colónů jsou při nejrůznějších platbách běžné americké dolary, které jsou bez problémů přijímány ve větších obchodech a ve všech hotelích. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 100 USD. Je třeba důsledně zkontrolovat, aby peníze byly zcela nepoškozené. V bance nevyměňují americké dolary, které jsou třeba jen lehce natržené. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. Euro lze sice v některých bankách vyměnit (Banco Nacional de Costa Rica), ale ve velmi nevýhodném kursu.

 
Dostupnost bankomatů:
V San José i v dalších městech jsou na nejdůležitějších místech (velká nákupní centra, banky apod.) umístěny bankomaty. Kreditní karta je vyžadována ve většině hotelů (pokud jí host nevlastní, je vyžadována platba předem za celou předpokládanou dobu pobytu).
 
Orientační ceny:

Skromným cestovatelům postačí na den asi 35,- USD. Hotelů je celá řada ve všech cenových relacích. Cena standardně vybaveného pokoje (samost. soc. zařízení, lednička, případně televize a telefon) v bezpečném hotelu evropského typu začíná od 45,- USD za noc. Luxusněji vybavené 4-5 hvězdičkové hotely se pohybují v relaci 90,- USD výše.
Za jedno jídlo v restauracích střední kategorie se platí v průměru 7 - 10 USD, levněji je v lidových restauracích (3 - 5 USD), dráže naopak v hotelích. Spropitné se neplatí, je většinou pod názvem „servicio“ automaticky připočítáno k účtu a jeho výše je 10 %. Mnohé restaurace uvádějí ceny jídel bez daně z obratu - v takovém případě je třeba přičíst dalších 13 %.
 

Spropitné se dále dává hotelovým poslíčkům a pokojským, asi 0,50 USD, a průvodcům, 1-5 USD/den a osobu.

 

Poplatky při vstupu do národních parků a rezervací nebo na klubové pláže jsou pro zahraniční turisty v rozmezí od 7 do 20 USD.


Co určitě vyzkoušet (jídla, pití, události..):

19. březen –svátek sv. Josefa, 24.-27. březen – Velikonoce
zářiví ptáci: quetzalové, kolibříci, papoušci ara a tukani

Místní speciality se dají najít hlavně v restauracích Sodas - například polévka z hovězího masa s banány.

Obvyklým, levným a běžným místním jídlem je casado, což je mix několika jídel obsahující obvykle rýži, fazole, zelí, smažený banán a maso. Casado je dobré, ale po několika dnech se vám přejí. Pokud v restauraci narazíte na specialitu, hned toho využijte a dejte si ji.

 
Co určitě nezkoušet aneb na co si dát pozor:

dbát na to, aby při přechodu kostarické hranice v obou směrech bylo do cestovního pasu otištěno příslušné vstupní či výstupní razítko, nehledě na skutečnost, že v mnoha případech migrační úředník razítko otisknout nechce. V blízkosti hranic, zejména s Panamou a Nikaraguou, jsou kostarickou policií prováděny časté kontroly např. na silnicích, kdy jsou kontrolovány zejména cestovní doklady a v nich otištěná tato výstupní nebo výstupní razítka. Pokud nějaké razítko chybí, byť chybou kostarického úředníka na hranicích, dostávají se turisté do značných komplikací a hrozí jim deportace.
 

Pláže na obou stranách pobřeží se vyznačují silnými proudy

V okolí města Jaco žijí divocí psi, proto je tu riziko vztekliny. poslední době se rozmáhá pouliční kriminalita namířená proti turistům. Bezpečnostní situace je jinak na poměry střední Ameriky velice dobrá .

 
Doprava:
Stav většiny silnic je poměrně špatný (chybí souvislý asfaltový povrch, opravy jsou provizorní, vyskytují se sesuvy půdy z důvodu deště nebo eroze, chybějí krajnice nebo označení), což komplikuje řízení zejména v noci, v mlze či v období dešťů (květen-prosinec). Dopravní předpisy jsou ze strany místních řidičů často ignorovány, běžnou skutečností je zejména v nočních hodinách jízda pod vlivem alkoholu.

Cestování autobusem není nejpohodlnější, ale jedná se o levný způsob přepravy. V San José jsou tři hlavní autobusová nádraží: Coca-Cola terminál se nachází asi 20 minut chůze směrem na východ od centra města; Terminál Atlántico Norte a nádraží Caribe. Spojení do ostatních měst není tak časté jako do San José, většinou je třeba dojet do hlavního města a tam přestoupit na jiný spoj.
 

Taxík je vhodným dopravním prostředkem na delší vzdálenosti (ceny jsou ale dost vysoké), lze si ho pronajmout na hodinu, půl dne nebo i na celý den. Standardní poplatek za jízdu taxíkem mezi letištěm a centrem San José je 10 USD.

 
Dostupnost internetu:
 Internet je dobře dostupný v internetových kavárnách ve městech a na mnoha místech je zdarma wifi.
 
Ostatní:

Časový posun: -7 hodin

Elektrické napětí je 110V/60Hz a zástrčky s 2 a 3 hroty. Přibalte si konvertor.


Důležitá tel.čísla:
Záchranná služba 911
Hasiči 118
Dopravní policie 222-9330, 222-9245
Dopravní nehody 800-800-8000
Tísňová linka 911
 
Adresa konzulátu:
Zastoupení ČR v zemi: Velvyslanectví České republiky v Kostarice
Embajada de la República Checa
75 mts Oeste de la Entrada del Colégio Humboldt, Rohrmoser, San José
P.O.Box 12041-1000

 
 

 

Zpět